Stefan Verkerk

Freelance fotograaf

Treinongeval Meteren en de herstelwerkzaamheden in beeld
Het is donderdag 30 oktober 2025, als iets na 11 uur in de ochtend een bestuurder van een vrachtwagen over een spoorwegovergang rijdt bij Meteren. Na het passeren van de sporen merkt de chauffeur dat hij verkeerd is gereden en gaat proberen te keren op de kruising en de spoorwegovergang. Daarbij ontstaat een groot ongeval met veel schade.
Opdrachtgevers:
ProRail
Strukton
Looptijd project fotografie:
Oktober 2025 – November 2025


Een grote hulpverleningsactie wordt op touw gezet. Naast de enorme schade aan de overweginstallatie is ook de vrachtwagen grotendeels verwoest. Tientallen kratten met peren liggen verspreid over het spoor. Er zijn geen ernstig gewonden of doden, er zijn slechts 5 lichtgewonden.

De trein die de vrachtwagen heeft aangereden ontspoort gedeeltelijk. De machinist van de tegentrein die uit de richting van 's-Hertogenbosch komt zet een snelremming in en kan voorkomen dat ook deze trein in botsing komt met de vrachtwagen.

Voor de hulpdiensten, waaronder de Incidentenbestrijding van ProRail is het de uren daarna flink doorwerken om van de chaos een georganiseerde hulpverleningsactie te maken.

Voor mijn opdrachtgever ProRail mocht ik op pad om de eerste schadebeelden te maken voor op de social media en liveblog van ProRail.
Het werd een lange dag in Meteren, want na het onderzoek moest de ontspoorde VIRM-treinstel van de Nederlandse Spoorwegen weer worden herspoord. Incidentenbestrijding van ProRail heeft dit werk 's avonds uitgevoerd en zijn daarmee tot in de nacht bezig geweest.
Nadat de treinen vertrokken waren en op vrijdag de schade geïnventariseerd kon worden, is er een begin gemaakt met het aanvoeren van de benodigde materialen en machines. Daarbij moet bijvoorbeeld gedacht worden aan technische installaties, dwarsliggers, maar ook de aanvoer van machines om dit werk uit te voeren is belangrijk.

Een aanwezige hogesnelheidswissel moest ook vervangen worden vanwege schade. Om daar bij te kunnen met machines moest er een tijdelijke bouwweg worden gebouwd naast het spoor. Daarvoor werden ook veel vrachtwagens met zand aangevoerd.

Twee dagen na het ongeval, op de zaterdag, ben ik weer langs geweest om beelden te maken bij de voorbereidende werkzaamheden voor het vervangen van onder andere het hogesnelheidswissel, de bouw van de tijdelijke bouwweg en de aanvoer van de materialen.
De werkzaamheden op dinsdag waren op twee momenten interessant voor foto's. In de ochtend werd het hogesnelheidswissel met Gottwald spoorkranen van Strukton verwijderd.
Na het verwijderen van de wissel werd de ondergrond geëgaliseerd, waarna aan het einde van de middag en begin van de avond het nieuwe wissel geplaatst kon worden.
Weer twee dagen later ben ik voor de vijfde keer op de locatie langs geweest voor een fotoserie om de laatste puntjes op de 'i' op de foto te zetten. De overweginstallatie was gerepareerd, het spoor en de hogesnelheidswissel lagen er weer strak afgewerkt in en de monteurs waren nog bezig om de laatste bekabeling aan te sluiten.
Bij aanvang van de treindienst op vrijdag 07 november 2025 werd het spoor weer volledig in dienst genomen en kon het treinverkeer na een stremming van iets meer dan een week weer over het drukke baanvak Utrecht - Den Bosch rijden.

Voor mij was dat ook het einde van dit ad hoc fotoproject, waarbij ik het proces van ongeval tot herstel zoveel mogelijk in beeld wilde krijgen voor mijn opdrachtgever ProRail. Een aantal foto's van de werkzaamheden van aannemer Strukton zijn ook gebruikt voor communicatiedoeleinden van Strukton zelf.